A- A+

Четвърти февруари - Световен ден за борба с рака

        На 4 февруари 2000 година в Париж се провежда Първата световна среща за борба с рака в новото хилядолетие, на която се приема Парижката харта срещу рака. На срещата се взема и Решение за отбелязване на 4 февруари като Световен ден за борба с раковите заболявания - откриване, лечение и превенция.
        Оттогава, всяка година, на този ден, се организират множество кампании под егидата на Международния съюз за борба с рака (UICC), обединяващ 280 организации за борба с рака в над 90 страни.
        През настоящата година кампанията преминава под мотото „Ракът също може да бъде предотвратен” и има цел да повиши информираността на населението в целия свят по този проблем.
        Раковите (онкологични) заболявания са водеща причина за смъртността в глобален мащаб. Всяка година над 12 милиона души получават диагноза рак и 7,6 милиона умират от болестта. Специалистите предупреждават, че ако не бъдат предприети съответни действия, през следващото десетилетие над 84 милиона души ще умрат от онкологични заболявания. Затова Световната здравна организация (СЗО) започна да разработва глобална стратегия за борба с рака.
В Европейския съюз (ЕС) раковите заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечно-съдовите заболявания. Всяка година две от десет жени и три от десет мъже умират от рак, а на приблизително 3,2 млн. европейци се поставя диагнозата рак.
        Статистиката показва, че заболеваемостта от рак при мъжете и жените продължава да нараства въпреки по-добрата профилактика и лечение. С увеличаването на продължителността на живота и възрастта на населението се очаква и увеличаване на броя на пациентите с рак, особено сред възрастните хора.
        Поради тези причини Република Словения определи раковите заболявания за приоритет в областта на здравеопазването по време на своето председателство на Съвета на ЕС и пое координацията на съвместните действия в рамките на Европейското партньорство за действия срещу рака. През юни 2009 година Европейската комисия публикува съобщението „Действия срещу рака: Европейско партньорство“, което беше използвано за основа на работния план за 2010 година. В рамките на Европейското партньорство за действия срещу рака се обменя информация, ресурси, най-добри практики и експертен опит в областта на профилактиката и контрола на раковите заболявания. То също така помага при определянето на общи действия на ниво ЕС, които могат най-добре да допълнят усилията на национално равнище. Ако всички тези мерки се приложат успешно, се очаква да бъдат изпълнени две основни цели: намаляване на отрицателните последствия от рака в ЕС и премахване на разликите по отношение на причинената от раковите заболявания смъртност в отделните страни от ЕС. Поради това са необходими дългосрочни, устойчиви действия по отношение на рака, за да се гарантира здравето и благосъстоянието на европейците в бъдеще.
        Във връзка със Световния ден за борба с рака – 4 февруари 2010, по инициатива на Международния съюз за борба с рака и с подкрепата на Световната здравна организация, ще се проведат дейности за повишаване на осведомеността на хората относно профилактиката на раковите заболявания.
        След всичко казано дотук, добрата новина е, че около 40% от раковите заболявания са потенциално предотвратими. Кампанията „Ракът също може да бъде предотвратен” се съсредоточава върху това как рискът от развитие на рак може значително да бъде намален чрез следните прости профилактични мерки:
                - Спрете употребата на тютюн и избягвайте излагането на вторичен тютюнев дим
                - Въведете лимит на консумацията на алкохол
                - Избягвайте прекомерното излагане на слънце
                - Поддържайте здравословно тегло, чрез здравословно хранене и упражняване на редовна физическа активност
                - Ходете редовно на профилактични прегледи

        Свързани теми:
        Рак на гърдата
        Тютюнопушене и ракови заболявания

 


Свети Валентин

        Свети Валентин е празник, който се празнува на 14 февруари. На тази дата влюбените изразяват любовта си един към друг, като изпращат поздравителни картички, бонбони или правят дарения на организации анонимно. Обичайно е да се подаряват цветя на Свети Валентин. Името на празника идва от един от двамата християнски мъченици, наречени Валентин, живели през трети век. Първоначално стар римокатолически празник, той започва да се свързва с романтичната любов през Средновековието.
        На този ден още през 14 век започва да става традиция да се разменят любовни послания под формата на т. нар. валентинки. Съвременните символи на любовта сега са сърцето и образа на крилатия Купидон.

 


HIV/СПИН


Около 40 милиона души в света са заразени с вируса на СПИН
Всеки ден броят им нараства с 16 хиляди

        В България:
        Над 580 са регистрираните досега носители на вируса на СПИН и броят им непрекъснато         нараства.
        Над 200 души са починалите от СПИН досега

        Какво е СПИН?

        СПИН означава Синдром на Придобита Имунна Недостатъчност. Причинява се от вируса на човешкия имунен дефицит наречен HIV (Human immunodeficiency virus). Попаднал в човешкото тяло той атакува и унищожава клетките на имунната система. В резултат на това силно намалява способността на организма да се бори с инфекции. На този етап не съществуват ваксина и радикално лечение за това заболяване и то рано или късно завършва със смърт.
        При заразяване с вируса на СПИН болестта не се развива веднага. Първоначално вирусът се размножава в организма без да предизвиква симптоми или ако има такива те се свеждат до леко неразположение. Заразеният човек се чувства здрав и работоспособен. Този период може да продължи години – в много случаи до 10 и повече, като през това време носителят на вируса е в състояние да заразява други хора без сам да знае, че е заразен.
        След различно дълъг период от време от момента на заразяването, се проявяват симптомите на заболяването СПИН. Най-често това са тежки инфекции, които трудно се повлияват от лечение.

        Пътища на заразяване с вируса на СПИН:

        Полов – при полов контакт с носител на вируса (вагинален, анален, орален) без презерватив;
        Кръвен – при преливане на заразена кръв; ползване на замърсени със заразена кръв игли спринцовки, игли за татуиране, инструменти за пробиване на уши принадлежности за бръснене, четки за зъби.
        Вертикален - от заразена майка на дете по време на бременността, раждането и кърменето.

        Човек не може да се зарази с вируса на СПИН при:
        • Разговор, ръкостискане, прегръдка с носител на вируса;
        • Ползване на общи съдове и прибори за храна, облекло и бельо;
        • Ползване на общи и обществени бани, басейни, тоалетни;
        • Ухапване от насекоми.

        Ако човек има съмнения, единственият начин да разбере дали е заразен е да се изследва.

        От 1996 година в света се прилага лечение на заразените с вируса на СПИН, което потиска развитието на вируса и значително удължава живота. Ако на такова лечение бъде подложена бременна заразена жена съществува вероятност над 90% тя да роди здраво дете. Ето защо е важно човек да се изследва.
        Трябва да се знае, че съществува т. нар. “прозоречен период”, през който тестът за СПИН е отрицателен, независимо дали изследваният човек е заразен или не. Този период най-често е около 4 седмици от момента на заразяването, но в редки случаи може да е и по-дълъг – до 6 месеца. Поради това изследването трябва да се направи най-рано 1 месец след последния рисков сексуален контакт.

        Затова мерките за предпазване от СПИН са много важни Те са:

        • Практикуване на безопасен секс - използване на презерватив при всеки полов контакт.
        Презервативът е единственото средство, което предпазва от заразяване с вируса на СПИН по полов път!
        • Използване на стерилни инструменти за медицински манипулации, игли и спринцовки за еднократна употреба, индивидуални четки за зъби и принадлежности за бръснене.

        Запомнете! Никой не е застрахован!
        Всеки може да се зарази със СПИН.



Европейския ден на донорството – 22 октомври

        Европейският ден на донорството се отбелязва за първи път през 1996 година по инициатива на проф. Филип Морел от Университетската болница в Женева. Целта на Европейския ден е да се популяризира донорството, тъй като то стои в основата на трансплантациите, които са единственият шанс за живот на хиляди хора по света. Само в Европа над 56 хил. души се нуждаят от трансплантация на някакъв орган или тъкани.
        От 1998 година Европейският ден на донорството започва ежегодно да се подготвя от Съвета на Европа. Досега домакини на основното събитие са били 11 различни държави – Швейцария, Австрия, Португалия, Швеция, Кипър, Гърция, Турция, Ирландия, Словения, Германия, Грузия. В България този ден се отбелязва за втора поредна година.
        Една от инициативите, включени в Националната кампания в подкрепа на донорството, която се организира от МЗ и Изпълнителната агенция по трансплантация, с подкрепата на Българския червен кръст, Националната пациентска организация, Българския съюз на трансплантираните, Нов Български университет и на Регионалните здравни инспекции, е ученически конкурс за рисунка сред децата от 7 до 12 клас под мотото: „Частица от теб може да бъде за някого целия свят”. В него могат да участват отделни ученици или цели класове и училища. Ограничения във формата на рисунките, както и в използваната техника няма. Творбите ще се приемат от 15 септември до 15 октомври на адрес: Министерство на здравеопазването, гр. София, пл. „Св. Неделя" 5, За конкурса в подкрепа на донорството. Освен рисунките в плика трябва да има и данни за автора им – име на участника, адрес и телефон за връзка.
        В европейския ден на донорството – 22 октомври, първите трима победители сред индивидуалните и групови автори ще получат предметни награди (на стойност по 100, 80 и 70 лв.), осигурени от МЗ и ИАТ, а всички рисунки ще бъдат подредени в изложба.
        Други прояви по повод на Европейския ден на донорството:
        • На национално ниво:
                - Пресконференция в МЗ – на 20 октомври;
                - Церемония по награждаване на най-добрите трансплантолози и координатори за последните три години – на 22 октомври;
                - Откриване на изложба на рисунки/фотографии на деца (14 – 18 години) и награждаване на най-добрите;
                - Палене на свещи от хората и хващане за ръце, докато построят фигура на сърце; засаждане на рози по места, където има донори;
                - Торта за всички
        • На регионално ниво
                - Пресконференция - на 20 октомври;
                - Участие на ученици от 7 до 12 клас в ученическия конкурс „Частица от теб може да бъде за някого целия свят”;
                - Засаждане на рози, палене на свещички от хора и хващането им за ръце, докато построят фигура с форма на сърце (в областните градове, откъдето е имало донори);
                - Разпространение на печатни материали във всички областни градове.

 

22 октомври – Европейски ден на донорството

        Европейският ден на донорството се отбелязва за първи път през 1996 година по инициатива на проф. Филип Морел от Университетската болница в Женева. От 1998 година Европейският ден на донорството започва ежегодно да се подготвя от Съвета на Европа. Досега домакини на основното събитие са били 11 различни държави – Швейцария, Австрия, Португалия, Швеция, Кипър, Гърция, Турция, Ирландия, Словения, Германия, Грузия.
        Целта на Европейския ден е да се популяризира донорството, тъй като то стои в основата на трансплантациите, които са единственият шанс за живот на хиляди хора по света. Световната статистика отчита, че всяка година броят на хората, които се нуждаят от трансплантация се увеличава поради застаряването на населението, замърсяването на околната среда, нездравословния начин на живот. Само в Европа над 56 хил. души се нуждаят от трансплантация на някакъв орган или тъкани. За съжаление обаче броят на донорите намалява. Една от причините за това е липсата на достатъчно информация у близките на хората, изпаднали в мозъчна смърт, за да могат да дадат съгласието си те да станат донори.
        В нашата страна, по данни на Изпълнителната агенция по трансплантации (ИАТ), към 14.04.2011 година, чакащи за трансплантация на органи, тъкани и клетки са 862 души, от които 19 деца (най-голям е броят на нуждаещите се от трансплантация на бъбрек – 807, следвани от тези на черен дроб – 261, сърце – 25 и бял дроб – 4).
        В България Европейският ден се отбелязва за втора поредна година с Национална кампания в подкрепа на донорството, организирана от Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по трансплантации, с партньорството на Българския червен кръст, Националната пациентска организация, Българския съюз на трансплантираните, Нов Български университет и Регионалните здравни инспекции.
        Националната кампания, която се провежда под мотото „Частица от теб може да бъде за някого целия свят” включва редица инициативи: пресконференция в МЗ; церемония по награждаване на най-добрите трансплантолози и координатори за последните три години; откриване на изложба на рисунки на деца (14 – 18 години) и награждаване на най-добрите; палене на свещи от хората и хващане за ръце, докато построят фигура на сърце; засаждане на рози по места, където има донори; торта за всички и други.

        Във Велико Търново Европейският ден ще бъде отбелязан с прояви, имащи за цел да популяризират донорството сред великотърновци и да ги провокират да се замислят по този въпрос.
        Проявите са организирани от РЗИ – Велико Търново, в партньорство с РИ по образование, МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов”, Община Велико Търново, БМЧК, Градински център - „Ава парк” и ОУ „Димитър Благоев”.
        През месец септември във всички училища на област Велико Търново беше популяризиран Националния ученически конкурс с мото „Частица от теб може да бъде за някого целия свят”, който имаше за цел да мотивира за участие ученици от 7 до 12 клас в инициативата;
        На 20 октомври от 13.30 часа в РЗИ – Велико Търново се проведе пресконференция с участието на координаторите по донорство за областта;
        На 21 октомври от 12.00 часа пред МДТ „К. Кисимов” ученици на ОУ „Димитър Благоев” – Велико Търново, облечени в бели тениски и държейки бели сърца с мотото на кампанията, ще “построят” фигура на сърце като символ на живота; от активисти на МБЧК ще се проведе блиц-анкета сред преминаващите граждани с цел проучване на мнението им за донорството („Подкрепяте ли донорството?”) и ще се разпространяват книжките „Частица от теб може да бъде за някого целия свят”, осигурени от МЗ;
         На 21 октомври от 14.00 ч. в двора на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов”, пред паметника на патрона на лечебното заведение, ще бъдат засадени 5 рози, колкото е броят на донорите за последните две години.

        Даряването на орган е проява на огромно благородство, защото се спасява човешки живот. Чрез този акт частица от човека продължава да живее и след самия него. Според действащия в България Закон за трансплантациите всеки човек би могъл да дари органи след смъртта си, освен ако писмено не откаже тази възможност в здравната си книжка и при личния си лекар. След края на жизнения му път най-близките роднини на починалия трябва писмено да потвърдят съгласие за донорство, ако обективните медицински обстоятелства го позволяват. В много от случаите близките отказват тази възможност, въпреки че починалият не е декларирал отказ от донорство.

        Повече за донорството и трансплантациите у нас може да се научи от сайта на МЗ (рубриката „За пациента”), ИАТ и във фейсбук на страницата на Национална кампания в подкрепа на донорството.

 

 

 

 


20 октомври – Световен ден за борба с остеопорозата

        Всяка година, на 20 октомври, под егидата на Международната фондация по остеопороза (IOF,) се отбелязва Световният ден за борба с остеопорозата.
        През 2011 година Световният ден ще бъде отбелязан в над 180 страни в света, с основна тема е „Необходими са три прости стъпки” за ефективна превенция на остеопорозата.
        Остеопорозата е глобален обществен здравен проблем, значимостта на който нараства със застаряването на населението на планетата и увеличаване на продължителността на живота. Заболяването и свързаните с него счупвания на костите са важна причина за заболеваемост и смъртност на населението в света.
        Понастоящем в света от остеопороза страдат приблизително всяка трета жена и всеки пети мъж над 50 години, като бедрените счупвания ежегодно наброяват 1,5 милиона. Само един от всеки трима възрастни хора, претърпели счупване на бедрената кост, се възстановява напълно и не зависи от грижите на близките си. Към 2050 г. се очаква броят на бедрените фрактури, които се случват ежегодно в света, да се увеличи от сегашните 1,5 милиона до над 6 милиона, с рязко увеличение в Азия и Латинска Америка.
        По данни на СЗО остеопорозата е на второ място по смъртност в света след сърдечно-съдовите заболявания. Приблизително 80% от засегнатите лица са жени. При тях рискът да получат през живота си остеопорозна фрактура е 3 пъти по-голям (30 – 40%), отколкото при мъжете (13%). На всеки 30 секунди гражданин на Европейския съюз получава остеопорозна фрактура.

        Mотото на Световния ден – „Заедно за здрави кости” обръща внимание на значението на съвместните усилия – на хората, на здравната администрация, на специалистите от една страна и от друга – на близките и приятелите, на сподвижниците на движението срещу остеопорозата, да направят заедно три прости стъпки: подходяща двигателна програма; диета, богата на калций; и съобразен със състоянието прием на витамин D.
        В нашата страна през месец октомври поредица от събития във всички областни градове ще насочат вниманието на обществото към важността на превенцията на заболяването. Традиционно организатори на инициативите са Регионалните здравни инспекции, съвместно с Асоциация „Жени без остеопороза” и с подкрепата на Министерството на здравеопазването. Проявата е заключителен етап и на шестмесечната съвместна инициатива „Познавате ли риска си от остеопороза?”, която обхвана близо 200 съставни общини на всички области в страната и даде възможност по места хората да се запознаят с рисковите фактори и да проверят костната си плътност.
        Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Велико Търново се включи в съвместната инициатива на МЗ с Асоциация “Жени без остеопороза”, като в периода март – септември организира и проведе 11 информационни и скринингови кампании (6 – по предварително одобрен график с РЗИ и 5 – извънредни, поради големия интерес на населението) в 8 общини на област Велико Търново, включващи:
        Изследване на костна плътност и определяне на личния риск от остеопороза, и индивидуални беседи по темата с всички преминали лица – общо 1 043 души;
        Разпространение на образователни материали за заболяването остеопороза и профилактиката му (дипляните “Да поговорим за остеопорозата” и “Здравето на костите зависи и от нашето хранене”, издадени от РЗИ) – общо 1 542 броя и на афиши (150 броя) за популяризиране на кампаниите;
        Медийни прояви за популяризиране на скрининговите кампании и за профилактика на заболяването – излъчване на 13 радиопредавания по общинските радиа (съобщения и интервюта) и на 5 ТВ предавания по кабелните телевизии; публикации в общинските вестници и областните ежедневници (общо 4 броя);
        Изготвяне и публикуване на материали, свързани с профилактиката на остеопорозата на интернет страницата на РЗИ и на електронни сайтове на общини и медии – 8.
        През месец октомври, по повод на Световния ден, на 12 и 13 октомври в РЗИ – Велико Търново се проведе информационна и скринингова кампания, в рамките на която с изследване на костна минерална плътност (на преференциална цена) бяха обхванати (по желание) общо 259 души от Велико Търново.
        Поради големия интерес от страна на населението, подобна кампания ще се проведе и през месец ноември (9 и 10 ноември 2011 г.).
        Дейностите за профилактика на остеопорозата бяха осъществени с подкрепата на общинските администрации и институции, средствата за масова информация, лечебни заведения и други и в партньорство с Асоциация “Жени без остеопороза”.

        Какво показват резултатите от проведените кампании за определяне на личния риск от остеопороза?

        Асоциация “Жени без остеопороза” обработи и предостави данните за изследваните общо 630 лица от общините Сухиндол, Елена, Горна Оряховица, Лясковец, Павликени, Стражица и Полски Тръмбеш.
        Резултатите показват следното:
        • Относителният дял на изследваните лица с намалена костна плътност, съответстваща на остеопения се движи в диапазона от 37,5% (в община Сухиндол) до 62,5% (в община Стражица), а делът на лицата с намалена костна плътност, съответстваща на остеопороза – от 3,6% (в община Полски Тръмбеш) до 13,5% в община Лясковец.
        Най-разпространените рискови фактори за остеопороза (с различен относителен дял за отделните общини) са: възраст (навършени 40 и повече години); фамилна история с остеопороза или счупване след минимална травма; чести падания; жени с менопауза преди навършване на 40 години; тютюнопушене; физическа активност под 30 минути дневно; престой на открито под 10 минути дневно, без допълнителен прием на витамин Д.

        Извод:

        Управляемите рискови фактори за остеопорозата – т. е. тези, свързани с начина на живот – тютюнопушене; ниска двигателна активност; престой на открито под 10 минути дневно, са широко разпространени сред изследваните лица. Не голям е делът на изследваните лица с намалена костна плътност, съответстваща на остеопороза.
        Въпреки, че неуправляемите рискови фактори – пол, възраст, раса, продължително лечение на определени заболявания, наследственост, в голяма степен, определят дали даден човек има повишен риск от остеопороза, могат да бъдат предприети мерки за намаляване на риска от заболяването и свързаните с него фрактури.
        Превенцията на остеопорозата включва: редовни физически упражнения, хранене с достатъчен прием на калций и протеин, набавяне на витамин Д чрез излагане на слънчева светлина, здравословен начин на живот и редовни медицински прегледи, с цел поставяне на ранна диагноза.
        Информационните и скрининговите кампании сред населението са необходими, защото ако хората знаят, че са в риск, могат да предприемат и съответните мерки. Да познаваме себе си – нашите рискови фактори, е първата стъпка в успешната борба с остеопорозата.

        още за остеопорозата ...

СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ОСТЕОПОРОЗАТА
20 ОКТОМВРИ

ТРИ СТЪПКИ ЗА НЕЧУПЛИВИ КОСТИ:
ВИТАМИН D, КАЛЦИЙ И УПРАЖНЕНИЯ

        ВИТАМИН Д: ФАКТИ

        Достатъчните количества витамин D са съществено изискване за наличието на здрави кости, силни мускули, както и за превенцията на паданията и счупванията (фрактурите). Витамин D увеличава ползите от упражняване на физическа активност и диета, богата на калций и протеин.

        КАК ДЕЙСТВА ВИТАМИН D?

        подпомага абсорбцията на калция;
        намалява нивата на паратироидния хормон в кръвта, водещи до намалена костна маса;
        осигурява правилно обновяване и минерализация на костта;
        оказва стимулиращ ефект върху мускулната тъкан и следователно намалява риска от падания;
        подобрява здравината и функцията на костта, повишава костната минерална плътност и намалява риска от падания и фрактури с около 20%, включително и бедрени фрактури

        ИЗТОЧНИЦИ НА ВИТАМИН D

        Основният фактор за синтезирането на витамин D е слънчевата светлина (ултравиолетовото облъчване). Той се образува в кожата при излагането й на слънце. Излагането на слънце не е надежден източник на витамин D, поради различни причини:
        В много географски области ултравиолетовото облъчване не е с достатъчен интензитет през зимните месеци (напр. в цяла Европа от ноември до края на март). Тъй като трайността на витамин D е 3 – 6 седмици, дори хората да приемат достатъчно витамин D през лятото, това не осигурява необходимото ниво през зимните месеци и в ранната пролет.
         Способността на кожата да произвежда витамин D намалява с възрастта, при което по-възрастните остават с 4-кратно по-нисък капацитет за производство на витамин D в кожата в сравнение с хората в зряла възраст.
         По-възрастните хора проявяват склонност към избягване на директното излагане на слънце, което обяснява защо дори в южните райони с достатъчно слънчева светлина голям дял от възрастното население има дефицит на витамин D (напр. Средиземноморието, Северна Австралия).
         Използването на слънцезащитни кремове и защитно облекло намалява производството на витамин D от кожата, независимо от възрастта. Слънцезащитен фактор 6 блокира по-голяма част от продукцията на витамин D в кожата.
         Ъгълът на слънчевото греене (през различните части на деня), облачната покривка, замърсеността на въздуха, надморската височина и отразяването на повърхността – всички тези фактори оказват влияние върху производството на витамин D в кожата.
         Излагането на ултравиолетови лъчи, необходимо за производството на 800 IU витамин D варира според типа на кожата и сезона. За 8% от повърхността на кожата (лице и ръце), времето на излагане на слънце през обедните часове варира от 30 минути до 1 час през лятото и до около 20 часа през зимата.
         Витамин D е в две форми. Витамин D3 (сhоlесаlciferol) е разновидността на витамин D, която се произвежда от кожата и може да се намери в мазната риба и яйцата. Витамин D2 (егgосаlсiferol) е близка свързана молекула от растителен произход. В клинични опити е доказано, че витамин D3 е по-ефикасен от витамин D2 по отношение на намаляването на паданията и фрактурите.
         Добавките с витамин D се абсорбират най-добре при прием с храната, отколкото под формата на мастно-разтворим витамин.
         Хранителните източници на витамин D са ограничени и включват мазни риби като съомга, скумрия и херинга. За да достигне препоръчителния прием от 800 IU витамин D дневно, човек трябва да изяжда две порции мазна риба за намаляване на фрактури.
         В някои страни се прилага обогатяване на маргарините, млякото и други храни с витамин D.

        ДЕФИЦИТЪТ НА ВИТАМИН D Е ШИРОКО РАЗПРОСТРАНЕН

         Оценено е, че при 50% до 70% от европейското и 30% до 50% от американското възрастно население е налице дефицит на витамин D.
         В някои региони, като Южна Азия и Близкия Изток, изразен недостиг на витамин D е срещан във всички възрастови групи, от новородените до възрастните.
         Нивото на витамин D се определя чрез измерването на 25-хидроксивитамин D в кръвта (измерени като нива 25(ОН) D).
         Измерванията на витамин D трябва да са насочени към рисковите групи със значителен дефицит на витамин D и които могат да се нуждаят от по-големи дози витамин D от общо препоръчителните.
         Сериозният дефицит на витамин D (при нива под 25 nmol/l: < 10 ng/ml) може да доведе до рахит при децата и остеомалация при възрастните.
         IOF препоръчва хората в риск от остеопороза и като цяло всички на възраст над 60 години да приемат добавки с витамин D в дози от 800 - 1000 IU дневно.

        ХОРА С ВИСОК РИСК ОТ ДЕФИЦИТ НА ВИТАМИН D:

        - възрастните като цяло, особено тези, които живеят в старчески домове или други институции;
        - хора, живеещи на голяма надморска височина с минимално излагане на слънце;
        - хора със затлъстяване;
        - хора със заболявания, които намаляват усвояването на витамин D в червата (т.н. възпалителни стомашни заболявания);
        - хора с тъмен цвят на кожата;
        - хора, които по медицински и културни причини не могат да излагат кожата си на слънце.

        ПРИВИКНЕТЕ КЪМ ВИТАМИН D!

        Богатата на калций и протеин диета, комбинирана с витамин D, е съществена за подобряване на здравето на костите и мускулите във всяка възраст. Заедно с физическата активност, тези нутриенти са важни опорни точки на превенцията на остеопорозата.

        КАЛЦИЙ

        Калцият изпълнява различни функции в тялото и е необходим за свиването на мускулите и като изграждащ елемент на костта. Скелетът съдържа 99% от калциевите запаси на тялото ни. Вграденият в костите калций действа като резервоар за поддържането на нивата на калция в кръвта.
        Хората с по-високи нива на витамин D могат да абсорбират повече калций.
        Богатата на калций диета е особено важна за изграждане на костите по време на периода на най-бърз костен растеж – през детството и юношеството.
        При зрелия човек, когато костната плътност намалява, богатата на калций диета ни помага да поддържаме плътността на костите. В комбинация с адекватни нива на витамин D, нива на калция от около 800 mg дневно (които се достатъчни за повечето здрави възрастни) могат да се достигнат чрез здравословна диета, която включва ежедневен прием на богати на калций храни. Богатите на калций храни включват всички млечни продукти (прясно и кисело мляко, сирене), риба и ядки.
        Хранителните източници на калций като цяло се предпочитат пред добавките по няколко причини:
                - богатите на калций храни, каквито са млечните продукти и ядките съдържат допълнителни нутриенти, ценни за здравето на костите и мускулите, по-специално висококачествен протеин.
                - калциевите добавки във високи дози (1000 mg и повече) могат да не са благоприятни за хората със сърдечно-съдови заболявания.
                - калциевите таблетки могат да намалят фосфатната абсорбция в червата. Това е от значение при възрастните хора, където дефицит на фосфати е установен при около 10 до 15% от жените над 60 годишна възраст. Обратно, млечните продукти доставят едновременно калций и фосфат.
        Фокусът в превенцията на фрактурите се премества към допълнително добавяне на витамин D в комбинация с богата на калций диета.

        ПРОТЕИН

        Протеинът е градивният елемент за здравите кости и мускули. Ниският прием на протеин е разрушителен за развитието на костта при младежите, както и за поддържането на костната маса в по-късните етапи на живота. Някои факти:
        Както при витамин D, протеинът има двойна полза за превенцията на остеопорозата, като подпомага изграждането на по¬-здрави кости и мускули.
        Ниският прием на протеин се свързва с намаляване на мускулната маса през жизнения цикъл.
         При децата е доказано, че по-високият прием на протеин увеличава благоприятните ползи от упражненията по отношение на минералното съдържание на костта.
        Възрастните хора с намален прием на протеин са по-податливи на мускулна слабост, саркопения (възрастово-обусловено намаление на мускулната маса и функция) и чупливост, всичко което допринася за повишен риск от падания.
         Някои клинични опити с протеинови добавки при възрастни пациенти с бедрени фрактури са показали намаляване на смъртността, съкратен болничен престой и по-висока вероятност за връщане на самостоятелността в обслужването.
         Увеличеният прием на протеин има благоприятен ефект върху костната минерална плътност при възрастните, приемащи витамин D заедно с калциеви добавки, което предполага добавена полза от приема на тези нутриенти.
         Хипотезата, че приемът на животинските протеини посредством увеличаване на киселинното натоварване на организма, води до костна загуба, не е потвърдена.
         Както растителните, така и животинските източници на протеин подобряват здравината на костите и мускулите и допринасят за превенция на остеопорозата.
        Богатите на протеин храни включват месо, риба и птици, млечни продукти, ядки, яйца, тофу, боб и леща.

        ПРЕП0РЬЧВАНИ КОЛИЧЕСТВА ЗА ПРИЕМ НА КАЛЦИЙ С ДИЕТАТА

Възрастова група

Оценено средно
количество (mg/ден)

Препоръчителна дневна
дажба (mg/ден)

Бебета** от О до 12 месеца

   

Деца 1 – 3 години

500

700

4 – 8 години

800

1 000

9 – 18 години

1 100

1 300

Възрастни 19 – 50 години

800

1 000

51 – 70 години мъже

800

1 000

51 – 70 години жени

1 000

1 200

> 70 години

1 000

1 200

14 – 18 години, бременни/кърмещи

1 100

1 300

19 – 50 години, бременни/ кърмещи

800

1 000

        * Институт по медицина към Националните академии на САЩ
        ** За бебета, от 0 до 6 месечна възраст адекватният прием е 200 mg/ден и 260 mg/ден за 6 до 12 месечна възраст.

        УПРАЖНЕНИЯ: ФАКТИ

        При всяка възраст съществува пряка връзка между физическата активност и здравето на костите.
        За да се изградят и поддържат здрави кости и да се предотврати отслабването на мускулите, ние трябва постоянно да се движим. Казано просто – движете костите си, за да не ги загубите!

        УПРАЖНЕНИЯТА ОКАЗВАТ ЕФЕКТ ВЪРФХУ КОСТИТЕ

        Активният начин на живот се отразява благоприятно върху здравината на костите и мускулите, независимо от възрастта.
         Обездвижването на скелета (например при продължителен престой на легло поради травми на крайниците или гръбнака) води до костна загуба, отслабване на мускулатурата и повишен риск от фрактури в рамките само на няколко седмици.
         Упражненията през детството и юношеството спомагат за развитието на здрави кости и следователно допринасят за намаляване на риска от фрактури през по-късните етапи от живота.
         Някои изследвания потвърждават положителната връзка между високата физическа активност през по-голяма част от живота и запазването на костната минерална плътност (КМП), както и пониженият риск от бедрени фрактури, фрактури на горната част на ръката и на прешлените в старческа възраст.
         Изследвания, сравняващи индивиди, които се упражняват в групи и такива, които не се упражняват, са показали значително по-висока КМП при тези, които се упражняват редовно. Изключения са наблюдавани при високо интензивни дейности без преодоляване на теглото като плуване или атлети с аменорея, които имат подобна или по-ниска КМП от тази на контролите.
         Извършването на физически упражнения от хора под 40 години се свързва с по-нисък риск от падания в старостта.

        ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ ПРИ УПРАЖНЕНИЯ НА ВЪЗРАСТНИ ХОРА ИЛИ ХОРА С ОСТЕОПОРОЗА

         При наличие на остеопороза, спортове с потенциална възможност за тежки наранявания като пързаляне с кънки, ски спускане и планинско колоездене, трябва да се упражняват внимателно.
         Хората в риск от фрактури е необходимо да се консултират със здравен специалист при съставянето на спортната си програма. Препоръчително е упражняването под наблюдение и насочена спортна програма.
         Хората в риск от остеопорозни фрактури трябва да избягват дълбоки извивки на гръбнака и упражнения, включващи навеждане на гърба напред, особено при носене на предмети, тъй като тези движения увеличават риска от гръбначни компресионни фрактури.
         Широко препоръчвани са спортните програми, които включват укрепване на мускулите, подобряване на баланса и упражнения за координация. Упражненията при възрастни хора с чупливи кости и лош баланс трябва да се наблюдават от физиотерапевт и да се поддържат от тренировки за подобряване на силата и баланса.

        КОИ УПРАЖНЕНИЯ СА НАЙ-ДОБРИ?

         Някои изследвания са показали, че умерените до високо интензивни аеробни упражнения с преодоляване на съпротивлението на тялото, високоинтензивните тренировки с увеличаване на съпротивлението – вдигане на тежести и упражненията с високо натоварване – подскоци или скачане на въже, увеличават КМП с 1% до 4% годишно при жените в пред- и постменопауза.
         По-интензивните упражнения имат по-голям ефект. Обикновеното ходене може да не намалява фрактурния риск, но едно обширно изследване показва ползата от бързото ходене за намаляване на риска от бедрени фрактури (ходенето повече от 4 часа седмично може да намали риска от фрактури с 41%).
         Бързите, кратки движения с висока интензивност и/или високо натоварване като джогинг, подскоци и скачане на въже стимулират в по-голяма степен костите в сравнение с поддържащите упражнения с ниско натоварване, като ходенето.
         Упражненията със съпротивление (вдигане на тежести) са ефективен
тип упражнения без преодоляване на съпротивлението на тялото. Аеробните упражнения без преодоляване на съпротивлението на тялото (като плуване или колоездене) не повишават плътността на костите.
         Вдигането на тежки предмети е по-ефективно от вдигането на леки предмети и по-бързото вдигане на тежки предмети (при силови тренировки) е по-ефективно от бавното вдигане на тежки предмети (традиционни тренировки при съпротивление). Бързите движения са по-стимулиращи в сравнение с бавните.
         Мускулите, свързани с клинично важни кости, чувствителни към остеопорозни фрактури (бедро, китка, среден гръбнак) е нужно да бъдат внимателно тренирани, за да се повлияят благоприятно съответните части на скелета.

        УПРАЖНЕНИЯ И ПРЕВЕНЦИЯ НА ПАДАНИЯТА

         Простите програми с упражнения за преодоляване на съпротивлението на тялото подобряват скоростта на ходене, силата на мускулите и баланса при възрастните, което води до намаляваме на броя на паданията с 25 до 50%.
         Програмите с упражнения за превенция на паданията и фрактурите трябва да включват и тренировки за баланс и подобряване на здравината на долните и горни крайници.
         „Тай Чи" е успешна практика за намаляване на паданията при възрастни здрави хора, докато хората с чупливи кости и тези, които падат често могат да не се повлияят благоприятно.
         Програмите за укрепване на когнитивната функция в рамките на спортната програма могат да бъдат от голямо значение за превенция на паданията.
         Рискът от падания се увеличава при възрастните по време на разговор (ограничена възможност за извършване на две едновременни действия).

        ПРИМЕРИ ЗА УПРАЖНЕНИЯ, КОИТО УСПЕШНО ПОДОБРЯВАТ КОСТНАТА ПЛЪТНОСТ

        1. Около 50 подскока (на приблизително 8 см височина), 3 до 6 дни в седмицата.
        2. Два до три комплекса с по 10 повторения на упражнения с вдигане на тежести, 3 дни седмично.
        3. 45 – 60 минути аеробни упражнения с преодоляване на теглото, 3 дни в седмицата (напр. бързо ходене).

        ПРИВИКНЕТЕ КЪМ АКТИВЕН НАЧИН НА ЖИВОТ!

        Материалите за Световния ден за борба с остеопорозата – 20 октомври 2011 година, се разпространяват на български език със съдействието на Асоциация „Жени без остеопороза", член на Международната фондация по остеопороза (IOF).

 




        Световният ден на диабета се чества всяка година на 14 ноември - това е рождената дата на един от откривателите на инсулина – д-р Фредерик Бантинг.
        Целта на тазгодишната кампания е да намалим невежеството за захарната болест.
        Международната диабетна федерация и Световната здравна организация определиха темата „Диабетно обучение и превенция” за мото на петгодишната кампания обхващаща периода 2009 – 2013 година.
        Кампанията е насочена към хората с диабет и техните близки (родители, партньори и други членове на семейството), към хората, които имат повишен риск да развият диабет, към лекуващите лекари (специалисти и общопрактикуващи), към правителствата на всяка държава и към цялото общество.
        Лекарите са задължени да повишават своите професионални познания и умения за използване в клиничната практика на стандарти за лечение на пациентите с диабет (деца и възрастни), които са разработени и препоръчани от световните експерти-диабетолози въз основа на доказали ефективността си в дългогодишни клинични изследвания методи и средства.
        Посланието към хората без медицинско образование (диабетици, техните близки и всички останали) е просто:
         Хранете се здравословно (ограничете приема на излишни мазнини и калории, увеличете приема на фибри и храни с нисък гликемичен индекс);
         Спрете да пушите;
         Не прекалявате с алкохола;
         Движете се всеки ден;
         Намалете наднорменото си тегло;
         Провеждайте редовни профилактични и контролни прегледи!

        Хората с диабет трябва да следват съветите и указанията на своите лекари, за да постигнат желания контрол на кръвната си глюкоза и на останалите метаболитни показатели.

Да променим заедно диабета!
Това е начинът да спрем неговите усложнения!

         още за диабета ...

         тютюнопушене и диабет...