A- A+
 

 

ИЗСЛЕДВАНЕ ЗА ЗНАНИЯ И ПОВЕДЕНИЕ ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА УЛТРАВИОЛЕТОВАТА СЛЪНЧЕВА РАДИАЦИЯ ВЪРХУ ЧОВЕШКОТО ЗДРАВЕ (2014)
(резюме)


        Последиците от интензивно излагане на УВ радиация са значим здравен и социален проблем. И макар, че в малки количества УВ-та радиация е полезна за синтеза на витамин Д в кожата, в големи количества е рисков фактор за заболявания на кожата (в т. ч. и рак на кожата, който в нашата страна е на второ място в структурата на онкологичните заболявания, и при мъжете и при жените), очите и имунната система.
        През 2010 година РЗИ - Велико Търново (тогава РИОКОЗ), съвместно с Националния център за опазване на общественото здраве проведе изследване на информираността на възрастното население за риска от въздействието на ултравиолетовата радиация върху човешкото здраве. Резултатите показваха много ниска информираност на населението.
Изследването, което се проведе в периода юни - август 2014 г., по адаптиран въпросник на НЦОЗА, имаше за цел установяване на знания, поведение и навици във връзка с ограничаване въздействието на УВ-та радиация върху рискови групи от населението. Анкетирани са млади хора, активно почиващи на открито, работещи на открито и други. Обхванати са общо 141 души, 99 жени и 42 мъже.
        Изследването установи следните положителни резултати за информираността на изследваните лица в риск от Велико Търново относно въздействието на УВ-та радиация и използването на слънцепредпазни средства: анкетираните имат познания за рисковите фактори (излагане на обедно слънце, излагане на бебета до 6 месечна възраст на слънце, опасност от изгаряне във вода, през облачен ден и др.); за последствията от ултравиолетовата радиация върху човешкото здраве (увреждания кожата, очите, намаляване на имунната защита на организма, рак на кожата и т.н.), както и за начините за предпазване от УВ-та слънчева радиация. Благоприятни резултати има и относно използването на изкуствени източници на УВ радиация – 83,0% от анкетираните не са използвали, както и за нагласите за използване на слънцепредпазни средства - 90,8% са на мнение, че трябва да се използват комбинирано различни средства за предпазване от слънце.
        Едновременно с това се установяват и неблагоприятни резултати: две трети (66,0%) от анкетираните не знаят какво означава числото на слънцезащитния фактор върху етикета на козметичните продукти; 73,0% от анкетираните не са информирани правилно за рисковите часове на продължителна експозиция (между 10 и 16 часа).
        Въпреки тези пропуски може да се направи извода, че великотърновци са сравнително добре информирани за здравния риск от УВ-та радиация, но за съжаление не са изградили здравословни навици и поведение: слънцепредпазни козметични продукти за откритите части на тялото (в ежедневието) ползват едва 19,2%; шапка през лятото – 24,1%; сенници – 34,0%; очила при слънчево време – 52,1%; спазване на часовете за безопасно излагане на слънце – 25,5%; използване на слънцезащитни козметични продукти при продължително излагане на слънце (на море, басейн и в планината) – 55,3%.
        На базата на тези резултати, ще бъдат планирани и реализирани дейности за повишаване на знанията на населението относно здравните последици от въздействието на УВ-та радиация и начините за предпазване от нея, както и за изграждане на навици за безопасно поведение при излагане на слънце и използване на изкуствени източници на УВ лъчение.